Image default
GenelManşet

Uyarı üstüne uyarı! İstanbul’u şiddetli sağanak yağışı etkili olacak

Uzun zamandır mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları azalıyor. Uzmanlar, İstanbul’da gerçekleşecek kuvvetli yağış için uyarıda bulundu.

Uyarı üstüne uyarı! İstanbul’u şiddetli sağanak yağışı etkili olacak

Mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları kuzey, iç ve batı kesimlerde azalacak. Kuzey ve batı kesimlerde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre yağışların; Edirne ve Kırklareli ile Tekirdağ’ın iç kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarında çığ tehlikesi devam ediyor.

Hava sıcaklıklarının batı kesimlerde 2-4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı, yurt genelinde mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın ise genellikle güneyli yönlerden, yurdun güneydoğu kesimlerinde kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; Marmara’nın güneyi, İç Ege, Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun güney ve doğusu ile Karadeniz’in iç kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70, yer yer 80 kilometre/saat) esmesi bekleniyor.

Cumartesi günü yurdun iç ve batı kesimlerde genellikle yağış alan bölgelerinde güney yönlerden kuvvetli rüzgar esmesi bekleniyor. Hafta sonu ise sıcaklıklar iç ve batı kesimlerde mevsim normalleri civarına inecek.

Hava Durumu Semsiyeleri Unutmayin Meteoroloji Kuvvetli Yagis Icin Saat Verdi 12 1705728599 12

PROF. DR. ŞEN’DEN İL İL UYARI GELDİ

CNN TÜRK Meteoroloji Danışması Prof. Dr. Orhan Şen’in hava durumu değerlendirmesi ise şu şekilde:

Dünle bugün arasında İstanbul’da sıcaklık farkı 4-5 derece. Antalya’da 20 dereceye kadar düşecek.

İstanbul’da çok kuvvetli yağış yok. Edirne ve Kırklareli’nde şiddetli yağış var. İç Anadolu’da fırtına var, 80 km’ye kadar çıkacak. Akşam bitecek. Yarın yağışlar duruyor. Cumartesi günü çok kuvvetli bir yağış getirilecek. Gece yarısından sonra 2-3 gibi. Çanakkale, Edirne, Muğla, Antalya ve Ankara’nın güneyini etkileyecek. İzmir’de 20 dereceye kadar düşecek. Su baskını, taşkın olabilir. En çok Muğla ilçelerinde etkili olacak.

İstanbul’da sabah saatlerinde Avrupa yakasında öğleden sonra Anadolu yakasında etkili olacak. İstanbul’da 3-4 gün sıcaklıkta çok değişiklik olmayacak sıcaklıkta. Cumartesiye dikkat edelim gece yarısından sonra öğlene kadar.

İstanbul, Dubai gibi olmaz. Bizim enlemlerimiz tropik yağışları oluşturmuyor. Dubai’de enerji çok fazlaydı ve geniş alanı kapsıyordu. Bizdeki topografya farklı. Çanakkale, Edirne, Balıkesir, İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya’da etkili olacak. Öğlen saatlerinde Düzce ve Ankara’nın doğusunda da ekili olacak.

AKOM’dan yapılan açıklamada, İstanbul başta olmak üzere yurdun batı bölgelerinin bugünden itibaren serin ve yağışlı havanın etkisi altına girdiği belirtildi.

Hafta boyunca 25-28 derece aralığında seyreden sıcaklıkların, rüzgarın kuzeyden saatte 20-50 kilometre hızla kuvvetlenmesiyle birlikte 13-17 derece aralığına gerileyeceği aktarılan açıklamada, “Pazar gününe kadar il genelinde kuvvetli sağanak yağış geçişlerinin yaşanacağı tahmin ediliyor.” ifadelerine yer verildi.

 

 

KAYNAK: Hürriyet

Related posts

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Türk Devletleri Teşkilatı’nı aile meclisimiz olarak görüyoruz

admin

BM Genel Sekreteri Guterres, yeni Lübnan Özel Koordinatörünü atadı

admin

Vatandaşa havale ve EFT uyarısı! Açıklama kısmına dikkat

admin